Форма за търсене

Изложба "Ножът – символ, традиция, изящество"

03/12/2021 - 31/12/2021
Харесва ли ви?
Рейтинг: 
Average: 4 (1 vote)

РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
представя
„НОЖЪТ – СИМВОЛ, ТРАДИЦИЯ, ИЗЯЩЕСТВО“
Авторска изложба на майстор-ножар Любомир Дудев

На 3 декември от 17,00 ч. в Регионален етнографски музей – Пловдив ще се състои откриването на юбилейната изложба на майстор Любомир Дудев – член на Задругата на майсторите на народни занаяти. Той е работил като гравьор и бижутер, а през последните години пренася майсторството си и в изработването на ножове, превръщайки ги в произведения на изкуството, показани през неговия поглед.

В българската традиция ножът служи не само за защита, но и за украса и престиж. Такава е и идеята на майстора Любомир Дудев да покаже красотата и изяществото на хладното оръжие. Да обърне внимание на функцията на ножа като накит, част от мъжкото облекло и да подчертае важността му като символ на социално положение.

Един от акцентите в изложбата е „Козият рог“ или още наречен „Българската вендета“, защото убийството с такъв нож символизира отмъщение. Той е изработен от рог с богато инкрустирана дръжка. Сред произведенията има и ергенски нож, който е първият нож, който бащата подарява на сина си, когато му порасне брада. Колкото по-украсен е ножът, толкова по-заможно е семейството на момчето. Ще видите и каракулакът (ушат нож), използван от овчарите за защита, който майсторът сравнява с тракийската махайра. Той е известен и като родопски или овчарски нож със специфична форма на края на дръжката, която прилича на уши, за да не се изплъзва от ръката.

Заповядайте да разгледате тези и много други уникални ножове, инкрустирани с естествени камъни и красиво гравирани, всеки от които носи собствено послание.

Изложбата е удължена до края на 2021 г. 

Събитието във Фейсбук: https://www.facebook.com/events/970291606890447

http://www.ethnograph.info/
https://www.facebook.com/remplovdiv/

  • Организатор
  • Регионален етнографски музей - Пловдив
  • Телефон
  • +359 32 625654 - билети и информация за Регионален етнографски музей - Пловдив
  • Е-поща
  • [email protected]


Коментар